Proč a kdy jít s pejskem na preventivní dentální hygienu?

22.02.2020

Zubní plak a kámen způsobují nejen nepříjemný zápach z tlamy. Platí pravidlo, že čím víc plaku, tím větší zápach tlamy. Zanedbaná péče o psí zuby může vést až k parodontóze a ztrátě zubů. Vzhledem k tomu, jak jsou bakterie obsažené v zubním plaku blízko cévám v dásních je pro ně přestup do krve mnohem snazší. Odtud se už mohou šířit do celého organismu. Ohroženo je tak například i srdce a ledviny. Psovi, který má již zubní kámen vytvořený, můžeme pomoci pouze jeho odstraněním pomocí zubního ultrazvuku

Dentální hygiena je vhodná pro každého pejska. První skupinou jsou psi do tří let, kdy se už nejčastěji objevuje zubní kámen. Druhou skupinu tvoří pejsci s vrozenou predispozicí k tvorbě zubního kamene. K plemenům, u kterých je patrná výrazná genetická predispozice, patří např. maltézský psík, yorkshire nebo knírači.

Na prevenci by pejsek měl přijít už v raném stádiu zubního plaku či kamene. U každého pejska je tato tvorba individuální a odvíjí se také od domácí péče a typu stravy. Od první návštěvy dentální hygieny doporučujeme návštěvu opakovat minimálně jednou za 3 měsíce.