Proč a kdy jít s pejskem na odstranění zubního kamene a plaku z povrchu zubů?

19.02.2020

Odstranění zubního kamene a plaku z povrchu zubů je vhodné pro každého pejska. První skupinou jsou psi do tří let, kdy se už nejčastěji objevuje zubní kámen. Druhou skupinu tvoří pejsci s vrozenou predispozicí k tvorbě zubního kamene. K plemenům, u kterých je patrná výrazná genetická predispozice, patří např. maltézský psík, yorkshire nebo knírači.

Na tuto prevenci by pejsek měl přijít už v raném stádiu zubního plaku či kamene. U každého pejska je tato tvorba individuální a odvíjí se také od domácí péče a typu stravy. Od první návštěvy odstranění zubního kamene a plaku z povrchu zubů doporučujeme návštěvu opakovat minimálně jednou za 3 měsíce.

Zubní plak a kámen způsobují nejen nepříjemný zápach z tlamy. Platí pravidlo, že čím víc plaku, tím větší zápach tlamy.  Vzhledem k tomu, jak jsou bakterie obsažené v zubním plaku blízko cévám v dásních je pro ně přestup do krve mnohem snazší. Odtud se už mohou šířit do celého organismu. Ohroženo je tak například i srdce a ledviny.  Je nutné myslet na to, že mechanické odstranění zubního plaku a zubního kamene nenahrazuje veterinární péči. Zanedbaná péče o psí zuby může vést k zánětům dásní, zubním kazům, parodontóze a ztrátě zubů, kdy už je nutný zásah veterináře.